Villi gluteeniton nokkoslettujauho 120 g

5,00

 

Virtasalmen Viljatuotteen taatusti toimiva gluteeniton lettujauhoseos höystettynä käsin poimitulla nokkosella!

Jauhoseoksesta valmistat helposti maukkaat isot tai pienet letut eivätkä letut repeile pannulla. Kokeile tarjoilla suolaisella täytteellä tai makeana vaikka kinuskikastikkeen ja marjojen kera. Tai vain pikkuisen Villiä pihlajasokeria pintaan – a vot!

Gluteeniton lettujauhoseos on täysin vegaaninen, lisä- ja säilöntäaineeton sekä GMO-vapaa.

Kuvaus

Sekoita jauhoseokseen 5 dl maitoa tai muuta nestettä ja 1–2 kananmunaa. Kananmunan voit korvata rahkalla tai maitojauheella. Vegaanisen version saat esim. kasvissoseella, 1 dl sosetta vastaa yhtä munaa.
Anna turvota vähintään puoli tuntia.

 

Ainesosat:
Virtasalmen Viljatuotteen Gluteeniton Lettujauhoseos (riisijauho, tumma täysjyväriisijauho, tattarijauho, maissijauho (GMO-vapaa), tumma tef-täysjyväjauho ja psyllium)kuivattu nokkonen (5 %), merisuola (1 %)

Lisätiedot

Paino 0,18 kg (kilogramma)
Mitat 18,5 × 11 × 2 cm (senttimetri)